Logo der Universität Wien

PROGRAM

 

MONDAY, 17 JULY 2017

VIENNA

10.00 – 10.15 a.m
Registration

10.15 a.m – 11.45 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D I)
Libuše Spáčilová, Olomouc

10.15 a.m – 11.45 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E I)
Thomas Heiler, Fulda

10.15 a.m – 11.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F I)
Louise Hecht, Potsdam/Vienna

10.15 a.m – 11.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G I)
Kerstin Mayerhofer, Vienna

10.15 a.m – 11.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H I)
Edward Fram, Beer Sheva

10.15 a.m – 11.45 p.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I I)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

11.45 a.m – 1.00 p.m.
Welcome Addresses
N.N., Rectorate
Bettina Perthold, Vice-Dean of the Faculty of Law
N.N., Faculty of Historical and Cultural Sciences


Jews and Jewish Communities in Ecclesiastical Public Law - 9th Summer Academy on the History of the Jews in the Holy Roman Empire and its Successor States. Introduction: The Forgotten Side of Emancipation? The Status of the Jews in the Religious Constitution of the Holy Roman Empire and its Successor States (A Iaabacada B I, C I)
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Lunch Break

2.00 - 3.30 p.m.
Jewish Law. An Introduction (A IIcb)
Wolfgang Wieshaider, Vienna

Coffee

4.00 – 5.00 p.m.
The Imperial Aulic Council (C II)
Leopold Auer, Vienna

5.00 – 6.30 p.m.
Examples from the Research Project „Jewish Cases of the Imperial Aulic Council“ I (A IIIdb)
Ulrich Hausmann, Erlangen/Vienna, Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

A Wetzlar Romance: An imprisoned Talmud Student, a Failed Rabbinical Arbitration, the Franfurt City Council and the Imperial Aulic Council as Instance of Appeal in Cases of Denial of Justice

Jewish Law as a Source of Law for the Jurisdiction of the Imperial Aulic Council: The Question of the Liability of a Jewish Wife for her Husband’s Debts secundum ius Mosaicum

An Imperial Passport for the Import of Etrogim into the Holy Roman Empire

Religious Polemics and Imperial Censorship: The Ban of Luther’s Anti-Jewish Treatise „On the Jews and their Lies“ (Von den Juden und ihren Lügen) and Eisenmengers „Jewry Exposed“ (Entdecktes Judentum) by the Imperial Aulic Council

Comment
Edward Fram, Beer Sheva

"The Presence of Jews and Jewish Law in Non-Jewish Law" – Jewish Law Association Regional Conference Vienna 2017.

19.00 – 20.30 Uhr
Introduction (B II)
Stefan Goltzberg, Brussels, Nechama Hadari, Hebden Bridge, Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna, George Wilkes, Edinburgh

Stepdaughters Claiming their Maternal Heritage. A Case from the Imperial Chamber Court in Wetzlar
Birgit Klein, Heidelberg

A Disputed Conversion and the Expulsion of the Jewish Community of Kitzingen in 1765 by the Prince-Bishop of Würzburg
Jesko Graf Dohna, Castell

WEDNESDAY, 19 JULY 2016

VIENNA

8.00 – 10.00 a.m.
Panel III: Young Researchers’ Atelier I (B V)

Nullifying vows: A comparison between Canon and Jewish Law
Noémie Issan Benchimol, Paris

Early burial controversy and bordering of Jewish Orthodoxy
Jana Horáková, Pardubice

Commensurable or Contradictory? Jewish and Non-Jewish Family Law: Historical Crisscross
Yael Machtinger, York

8.15 – 9.45 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D III)
André Griemert, Hanau

8.15 – 9.45 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E III)
Libuše Spáčilová, Olomouc

8.15 – 9.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F III)
Louise Hecht, Potsdam/Vienna

8.15 – 9.45 a.m. a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G III)
Kerstin Mayerhofer, Vienna

8.15 – 9.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H III)
Edward Fram, Beer Sheva

8.15 – 9.45 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I III)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

10.30 – 12.00 a.m.
Panel IV: Jewish Law, Empire & Legal Pluralism: The Ius Commune and Beyond (B VI)

Roman Law, Customary Law, and Jewish Law in Eighteenth-Century Metz:
Influence and Interaction
Jay R. Berkovitz, Amherst

Tout Fait Maison: A Law Code Crafted by the Eighteenth Century Jewry of Metz
Shael Herman, New Orleans

Jewish Law and the British Colonial Legal System - The Judicial Committee of the Privy Council and Jewish Cases from the British Empire
Levi Cooper, Beer Sheva

Lunch Break

1.00 – 4.30 p.m.
The Old Jewish Section of the Vienna Central Cemetery (C III)
Louise Hecht, Potsdam/Vienna

1.30 - 3.00 p.m.
Panel V: Jewish Law, Legal Philosophy and Legal Reform (B VII)

Suspending New Testament: A Political Philology of the Palestinian Talmud
Sergey Dolgopolski, Berkely

Biblical Law and the Benthamite Ideal of Law and Society
Jonathan Burnside, Bristol

The People’s Court: Jacob Panken, Socialism, and American Law
Britt Tevis, Madison

3.00 – 5.00 p.m.
Panel V: Transplants, Conflicts & Translations of Law: Jewish Law & Hybrid Legal Orders (B VIII)

Dina de-malkhuta dina

Types of punishment rationale presented by Maimonides and Aquinas: The contribution of translations between legal systems to the development of distinct legal traditions
George R. Wilkes, Edinburgh und Phillip Ackerman-Lieberman, Vanderbilt

Jewish Law and Israeli Law
Shimon Shetreet, Jerusalem

Mixed Legal Systems: Scotland, South Africa, Israel
Reinhard Zimmermann, Hamburg, tbc

Coffee Break

5.30 – 7.00 p.m.
Panel VII: Jews, Jewish Law & International Law (B IX)

Obadiah Sforno: Biblical War in the Renaissance
George R. Wilkes, Edinburgh

From Diasporic Law to the Law of the Community of Nations: The Paradoxical Evolution of “Dina de-Malkhuta Dina”
Emmanuel Bloch, Jerusalem

“With Tears of Grief”: Jewish voices as initiators, shapers and dissenters from legislative recognition of a crime of Genocide
Nechama Hadari

Coffee Break

7.30 – 9.00 p.m.
Round-Table: Persecution, Warfare and Genocide: Responses in International Law from the 1920s to the 1950s (A VIIdd)

Statement I: Jacob Robinson & Nehemia Robinson:
Omry Kaplan-Feuereisen

Statement II: Leo Motzkin: The Architect of Gegenwartsarbeit in Interwar Europe
Frank Nesemann, Speyer

Statement III: Ernst Flachbarth: Hungarian minorities in the interwar period and the discovery of minority protection in the historical law of nations
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Statement IV Agudat Israel in Interwar Vienna

FRIDAY, 21 JULY 2017

VIENNA

8.15 – 9.45 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D V)
André Griemert, Hanau

8.15 – 9.45 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E V)
Libuše Spáčilová, Olomouc

8.15 – 9.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F V)
Ulrich Hausmann, Erlangen/Vienna

8.15 – 9.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G V)
Kerstin Mayerhofer, Vienna

8.15 – 9.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H V)
Mordechai Zucker, Jerusalem

8.15 – 9.45 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I V)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee Break

10.15 – 11.45 a.m.
Rabbis and Parnassim: Jewish History as Institutional History (A VIIIbc)
Edward Fram, Beer Sheva

11.45 – 1.00 p.m.
Legal Norms and their Generation in the Early Modern Period (A IXcc)
Thomas Simon, Vienna

Lunch Break

2.00 – 3.30 p.m.
Multilingualism in the Habsburg Monarchy of the 18th Century (A X ac)
Stefan Newerkla, Vienna

4.00 – 5.30 p.m.
Tour of the Federal Chancery and of the Imperial Chancery Wing (Reichskanzleitrakt) in the Hofburg (C VI)
Manfred Matzka, Vienna, tbc

MONDAY, 24 JULY 2017

VIENNA, ÖStA


9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D VII)
Sabine Bloch, Herrsching

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E VII)
Leopold Auer, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F VII)
Rachel Blum, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G VII)
Dieter Hecht, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H VII)
Avraham Siluk, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I VII)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee Break

11.00 – 12.30 a.m.
Glück, Riegger and Martini: The Emergence and the Eclipse of Jewish Ecclesiastical Law – Ius Ecclesiasticum Iudaicum (B XIII)
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Lunch Break

1.00 - 4.00 p.m.
Sites of the Shoah in Vienna (C VII)
Dieter Hecht, Vienna

2.00 - 3.30 p.m.
The Development of the Legal Status of the Jews and the Jewish Denomination in Hungary in the Civil Era (1848-1944) (B XIV).
Gábor Schweitzer, Budapest 

Coffee Break

4.00 – 5.30 p.m.
Jewish Laws as State Laws? Maria Theresia’s 1776 Galician Judenordnung (B XV)
Rachel Manekin, Maryland

6.00 - 7.00 p.m.
Public Lecture: The Making of Habsburg Jewry. A Counterpoint to the Germanocentric Model (A XIV bd)
Michael Silber, Jerusalem

7.15 p.m.
Public Round-Table: Austrian Jewish History: A Victim of the Germanocentrism of Jewish Historiography (A XVbe)

Statement I: Kaiser Joseph II, ein gelehriger Schüler Christian Wilhelm Dohms?
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Statement II: Austrian Jews in and out of the Leo-Baeck Institute’s History of German Jews – Austrian Jews in and out of German-Jewish History
Peter Pulzer, Oxford

Statement III: "Als Deutsche verlangen die Juden die Rechte, welche jedem Deutschen in Österreich zum Theil werden" (Adolf Jellinek, 1848): Deutsch-nationale Juden in Vienna
Werner Hanak-Lettner, Vienna

Statement IV: Empire, Socialism and the Jews
Ingo Zechner, Vienna

Statement V: "Eine Einheit der deutschen Nation, in der auch die Österreicher miteinbezogen sind, hat es bisher nie gegeben und gibt es auch heute nicht" (Rudolf alias Alfred Klahr in: Weg und Ziel, 2. Jg. (1937), Nr. 3. Von Alfred Klahr bis Young Austria. Die österreichischen Kommunisten als Vorkämpfer für eine eigenständige österreichische Nation und für ein unabhängiges selbstständiges Österreich nach 1945
Gabriele Kohlbauer, Vienna

WEDNESDAY, 26 JULY 2017

WIEN, ÖStA

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D IX)
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

9.00 – 10.30 a.m. 
German Palaeography, Advanced Level (E IX)
Leopold Auer, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F IX)
Rahel Blum, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m. 
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography,Intermediary Level (G IX)
Dieter Hecht, Vienna

9.00 – 10.30 a.m. 
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H IX)
Avraham Siluk, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m. 
Judeo-Spanish Palaeography (I IX)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee Break

11.00 – 12.30 a.m. 
The Jewish School System in the Burgenland in the Interwar Period (B XVI)
Paul Hahnenkamp, Vienna

11.00 – 12.30 a.m.
Historical Jewish Law Moot Court – The Rabbinic Tribunal of Prague (K): A – B

11.00 – 12.30 a.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): A - B

11.00 – 12.30 a.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): C - D

Lunch Break

2.00 - 3.30 p.m.
From Exclusion to Inclusion: Jewish Divorce and the Austrian Legislator (B XVII)
Rachel Manekin, Maryland

2.00 - 3.30 p.m.
Historical Jewish Law Moot Court – The Rabbinic Tribunal of Prague (K): A – C

2.00 - 3.30 p.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): A - E

2.00 - 3.30 p.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): B - C

2.00 - 3.30 p.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): D - E

Coffee Break

4.00 - 6.00 p.m.
Jewish Law, Religion and Culture through Christian Eyes as Reflected in the Historical Library of the Benedictine Abbey of Our Blessed Lady of the Scots (C XI)
Augustinus Zeman, Vienna

4.00 - 6.00 p.m.
Historical Jewish Law Moot Court – The Rabbinic Tribunal of Prague (K): B – C

4.00 - 6.00 p.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): A – C

4.00 - 6.00 p.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): B – D

6.30 p.m.
Public Roundtable: Jews & the Aristocracy (A XVI ad)
Chair: Horst Carl, Gießen

Statement 1: The Lesser Nobility and their Jewish Tradesmen – The Accounts of the Imperial Knight Caspar Adam Erhard von Geyso auf Mansbach (1730s) and of Johann Moritz Schenck zu Schweinsberg 1766-1768 from Hesse-Kassel
Dieter Wunder, Bad Nauheim 

Statement 2: Jewish Creditors, Aristocratic Debtors and the Imperial Aulic Council
André Griemert, Hanau

Statement 3: Jewish Aristocracy in Vienna around 1800: Noblemen without Landed Estates
Dieter Hecht, Vienna

Statement 4: Jewish Ennoblement in the Early Modern Period: The Case of Diego d’Aguilar
Michael Silber, Jerusalem

FRIDAY, 28 JULY 2017

VIENNA / BADEN

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D XI)
André Griemert, Hanau

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E XI)
Leopold Auer, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F XI)
Rahel Blum, Frankfurt am Main

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G XI)
Mordechai Zucker, Jerusalem

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H XI)
Avraham Siluk, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I XI)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee Break

11.00– 13.00 a.m.
Examples from the Research Project „Jewish Cases of the Imperial Aulic Council“ II (A XVIIIdf)
Theresia Angerer, Vienna, Stefan Ehrenpreis, Innsbruck, Fabian Gamperl, Vienna, Ulrich Hausmann, Erlangen/Vienna, André Griemert, Hanau, David Rautner, Vienna, Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Texeira, Blasphemy, Hamburg

Juden und kommunale Öffentlichkeit. Der Fürther "Nachtwächterstreit" im 17. Jahrhundert (Jews and the Communal Public . The Fürth „Night Watchman Controversy“ in the 17th Century)

The Fulda Turmoil, the Imperial Aulic Council and the Return of the Jewish Community
 
Court Jews and Company Law: The Dissolution of a Lottery Privileged by Prince-Bishop Heinrich von Bibra of Fulda and its Legal Aftermath before the Imperial Aulic Council - Historical Background Case of the Ius Commune Moot Court 2016

Lunch Break

2.00 - 3.30 p.m.
Tour through the Supreme Administrative Court (Verwaltungsgerichtshof) and the Constitutional Court (Verfassungsgerichtshof) (C XIII)
Roswitha Schnabl, Vienna

3.30 - 5.00 p.m.
Ius Commune Moot Court– The Imperial Aulic Council – Finale (J)
Leopold Auer, Vienna, Richard Gamauf, Vienna, Thomas Simon, Vienna

TRANSFER TO BADEN NEAR VIENNA

SUNDAY, 30 JULY 2017

BADEN

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D XII)
Ulrich Hausmann, Erlangen/Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E XII)
Stefan Ehrenpreis, Innsbruck

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F XII)
Mordechai Zucker, Jerusalem

9.00 – 10.30 a.m. a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G XII)
Rahel Blum, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H XII)
Avraham Siluk, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I XII)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee Break

10.30– 12.00 a.m.
Spa, Montecatini Terme, Bad Brückenau, Teplitz and Baden near Vienna: The Spa Visitors in the Early Modern Period as a Temporary Legal Community (B XXI)
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Lunch Break

2.00 - 3.30 p.m.
Spas, Jewish History and International Law (B XXII)
Omry Kaplan-Feuereisen

3.30 – 5.00 p.m.
Baden/City-Tour/“Kaiserhaus“/“Sauer-Hof“ (C XIV)

Baden/Prayer-Room of the Muslim Liefe-Guards of Emperor Francis Joseph (C XV)

Tour of the Manorial Estate of the Teutonic Order in Gumpoldskirchen (C XVI)

Ludwig Börne’s Grandfather: Or the Teutonic Order, the Habsburgs and the Jews (B XIII)
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

TUESDAY, 18 JULY 2017

VIENNA

8.15 – 9.45 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D II)
Libuše Spáčilová, Olomouc

8.15 – 9.45 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E II)
Thomas Heiler, Fulda

8.15 – 9.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F II)
Louise Hecht, Potsdam/Vienna

8.15 – 9.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G II)
Kerstin Mayerhofer, Vienna

8.15 – 9.45 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H II)
Edward Fram, Beer Sheva

8.15 – 9.45 a.m.
Judaeo-Spanish Palaeography (I II)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee

10.00 – 11.30 a.m.
Ecclesiastical Law, Public Ecclesiastical Law and Religious Law. Three Terms & one Explanation (A IV dc)
Stefan Schima, Vienna

11.30– 1.00 p.m.
Court Factors and Peddlers: Jewish History as Demographic, Economic and Social History (A V cb)
Louise Hecht, Potsdam/Vienna

Lunch Break

2.00 – 4.00 p.m.
Panel I: Between Recognition, Accommodation and Rejection: Jewish Law in Modern Non-Jewish Law (B III)

Flexible legal pluralism: Jewish law in the Russian Empire
Anton Mordecai Kanevskiy, Moskau

The presence of Jews and Jewish law in the law of Greece: origins and development
Dimitrios Varvaritis, Vienna

Coffee Break

4.00 – 6.30 p.m.
Jewish Law accused (and defended) in non-Jewish courts: the case of nineteenth-century Germany
Emmanuel Bloch, Jerusalem

New York State Governmental Intervention in Jewish Divorce
Michael J. Broyde, Emory

Panel II: The Napoleonic Sanhedrin (B IV)


The Napoleonic Sanhedrin as a Point of Departure in the Relationship between the State and the Jewish Community
Jay Berkovitz, Amherst

Napoleon, Ordre Publique and Visual Art
Levi Cooper, Beer Sheva

Herz Homberg and the Reception of the Napoleonic Sanhedrin in the Austrian Empire
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Refreshments

7.00 – 9.00 p.m.
Round-Table: „The Return of the Gods“: Religious Difference, Persistence and Renaissance as Challenges of Contemporary Legal Systems (A VIdd)

Statement I: The Cisleithinian Legislation Concerning the Muslim Community. A Model for Today?
Richard Potz, Vienna, tbc und Rüdiger Lohlker, Vienna

Statement II: The Recourse to the Heritage of Israel as a Source of Legal Norms
Shimon Shetreet, Jerusalem
Stepdaughters Claiming their Maternal Heritage. A Case from the Imperial Chamber Court in Wetzlar
Birgit Klein, Heidelberg

A Disputed Conversion and the Expulsion of the Jewish Community of Kitzingen in 1765 by the Prince-Bishop of Würzburg
Jesko Graf Dohna, Castell

THURSDAY, 20 JULY 2017

VIENNA / EISENSTADT


8.30 – 10.00 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D IV)
André Griemert, Hanau

8.30 – 10.00 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E IV)
Libuše Spáčilová, Olomouc

8.30 – 10.00 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F IV)
Ulrich Hausmann, Erlangen/Vienna

8.30 – 10.00 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G IV)
Louise Hecht, Potsdam/Vienna

8.30 – 10.00 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H IV)
Edward Fram, Beer Sheva

8.30 – 10.00 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I IV)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

8.30 – 10.00 a.m.
Panel VIII Religion, Personal Status, Family & Inheritance Law (B X)

Vidua non libera – A Swabian Aguna before the Prague Beth Din and the Imperial Aulic Council during the Reign of Emperor Rudolf II
Ulrich Hausmann, Erlangen/Vienna

The Legal Preconditions and Consequences of Changes of Religion in Cisleithinian Austria
Anna Staudacher, Vienna

Panel IX: Young Researchers’ Atelier II (B XI)
The Jewish School System in Interwar Burgenland between International Law and Public Ecclesiastical Law
Paul Hahnenkamp, Vienna

Coffee Break

10.15 – 11.45 a.m.
Panel X: The Legal Status of Jewish Communities (Religious Personnel and Schools) (B XII)

From “Israelite Community” to “Jewish Community”: Guido Fubini and the Legal Status of Italian Jewry between the 30s and the 60s
Federico dal Bo, Barcelona

The current legal status of Jewish Denominations (Neologue, Orthodox, Reform) in Hungary
Gábor Schweitzer, Budapest

The Office of Chief Rabbi in Israel
Arye Edrei, Tel Aviv

Jewish Children, German Language and Christian Schools in Franconia - Cases from the 18th Century 
Stefan Ehrenpreis, Innsbruck

7.00 – 8.00 p.m.
Follow Up

TRANSFER TO EISENSTADT

Austrian Jewish Museum: Wertheimer Haus, Alba Bible & Jewish Cemetries (C IV)

Esterházy Castle (C V)
Britt Tevis, Madison

3.00 – 5.00 p.m.
Panel V: Transplants, Conflicts & Translations of Law: Jewish Law & Hybrid Legal Orders (B VIII)

Dina de-malkhuta dina

Types of punishment rationale presented by Maimonides and Aquinas: The contribution of translations between legal systems to the development of distinct legal traditions
George R. Wilkes, Edinburgh und Phillip Ackerman-Lieberman, Vanderbilt

Jewish Law and Israeli Law
Shimon Shetreet, Jerusalem

Mixed Legal Systems: Scotland, South Africa, Israel
Reinhard Zimmermann, Hamburg, tbc

Coffee Break

5.30 – 7.00 p.m.
Panel VII: Jews, Jewish Law & International Law (B IX)

Obadiah Sforno: Biblical War in the Renaissance
George R. Wilkes, Edinburgh

From Diasporic Law to the Law of the Community of Nations: The Paradoxical Evolution of “Dina de-Malkhuta Dina”
Emmanuel Bloch, Jerusalem

“With Tears of Grief”: Jewish voices as initiators, shapers and dissenters from legislative recognition of a crime of Genocide
Nechama Hadari

Coffee Break

7.30 – 9.00 p.m.
Round-Table: Persecution, Warfare and Genocide: Responses in International Law from the 1920s to the 1950s (A VIIdd)

Statement I: Jacob Robinson & Nehemia Robinson:
Omry Kaplan-Feuereisen

Statement II: Leo Motzkin: The Architect of Gegenwartsarbeit in Interwar Europe
Frank Nesemann, Speyer

Statement III: Ernst Flachbarth: Hungarian minorities in the interwar period and the discovery of minority protection in the historical law of nations
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Statement IV Agudat Israel in Interwar Vienna

SUNDAY, 23 JULY 2017

VIENNA

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D VI)
Sabine Bloch, Herrsching

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E VI)
Leopold Auer, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F VI)
Rahel Blum, Frankfurt am Main

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G VI)
Kerstin Mayerhofer, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H VI)
Mordechai Zucker, Jerusalem

9.00 – 10.30 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I VI)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee Break

11.00 – 12.30 a.m.
The Courts and Legal Procedure in the Early Modern Period (A XIcd)
Thomas Simon, Vienna

Lunch Break

2.00 - 3.30 p.m.
The Holy Roman Empire for Beginners & the Initiated (A XIIab)
Horst Carl, Gießen

4.00 – 5.30 p.m.
History as Integrated Imperial History (A XIIIad)
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Was verbindet den „Fuldaer Tumult“ und die Michaelerkirche in Vienna?
André Griemert, Hanau

Political Polycentrism, Legal Pluralism and their Drawbacks: The Case of Gumbrecht
Ulrich Hausmann, Erlangen/Vienna

TUESDAY, 25 JULY 2017

VIENNA / MIKULVOV, CZ

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D VIII)
Sabine Bloch, Herrsching

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E VIII)
Leopold Auer, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F VIII)
Rachel Blum, Frankfurt am Main

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G VIII)
Dieter Hecht, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H VIII)
Avraham Siluk, Frankfurt am Main

9.00 – 10.30 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I VIII)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

TRANSFER MIKULOV (CZ)
 
Tour of the Castle and the Jewish Quarter of Mikulov (C VIII)

Valtice (C IX)

Lednice or Wilfersdorf (C X)
Lunch Break

1.00 - 4.00 p.m.
Sites of the Shoah in Vienna (C VII)
Dieter Hecht, Vienna

2.00 - 3.30 p.m.
The Development of the Legal Status of the Jews and the Jewish Denomination in Hungary in the Civil Era (1848-1944) (B XIV).
Gábor Schweitzer, Budapest

Coffee Break

4.00 – 5.30 p.m.
Jewish Laws as State Laws? Maria Theresia’s 1776 Galician Judenordnung (B XV)
Rachel Manekin, Maryland

6.00 - 7.00 p.m.
Public Lecture: The Making of Habsburg Jewry. A Counterpoint to the Germanocentric Model (A XIV bd)
Michael Silber, Jerusalem

7.15 p.m.
Public Round-Table: Austrian Jewish History: A Victim of the Germanocentrism of Jewish Historiography (A XVbe)

Statement I: Kaiser Joseph II, ein gelehriger Schüler Christian Wilhelm Dohms?
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

Statement II: Austrian Jews in and out of the Leo-Baeck Institute’s History of German Jews – Austrian Jews in and out of German-Jewish History
Peter Pulzer, Oxford

Statement III: "Als Deutsche verlangen die Juden die Rechte, welche jedem Deutschen in Österreich zum Theil werden" (Adolf Jellinek, 1848): Deutsch-nationale Juden in Vienna
Werner Hanak-Lettner, Vienna

Statement IV: Empire, Socialism and the Jews
Ingo Zechner, Vienna

Statement V: "Eine Einheit der deutschen Nation, in der auch die Österreicher miteinbezogen sind, hat es bisher nie gegeben und gibt es auch heute nicht" (Rudolf alias Alfred Klahr in: Weg und Ziel, 2. Jg. (1937), Nr. 3. Von Alfred Klahr bis Young Austria. Die österreichischen Kommunisten als Vorkämpfer für eine eigenständige österreichische Nation und für ein unabhängiges selbstständiges Österreich nach 1945
Gabriele Kohlbauer, Vienna

THURSDAY, 27 JULY 2017

VIENNA, ÖStA

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D X)
Stephan Wendehorst, Gießen/Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E X)
Leopold Auer, Vienna

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F X)
Rahel Blum, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m. a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G X)
Mordechai Zucker, Jerusalem

9.00 – 10.30 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H X)
Avraham Siluk, Frankfurt-on-Main

9.00 – 10.30 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I X)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee Break

11.00– 12.30 a.m.
(B XVIII)
Wolfgang Wieshaider, Vienna

11.00– 12.30 a.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): A – D

11.00– 12.30 a.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): B – E

11.00– 12.30 a.m.
Historical Jewish Law Moot Court: The Rabbinic Tribunal of Prague – Finals (K)

Lunch Break

2.00– 3.30 p.m.
Strategien zur Umgehung konfessionell bedingter Ehehindernisse in der Habsburgermonarchie: Die Unauflöslichkeit von katholischen Ehen und das Verbot von Ehen zwischen Juden und Christen im Vergleich (B XIX)
Christian Neschwara, Vienna

2.00 – 3.30 p.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): C – E

2.00 – 3.30 p.m.
Historical Jewish Law Moot Court: The Rabbinic Tribunal of Prague – Finals (K)
Jay Berkovitz, Amherst, Arye Edrei, Tel Aviv, Edward Fram, Beer Sheva, Neal Hendel, Jerusalem, Wolfgang Wieshaider, Vienna

Coffee

4.00 – 5.30 p.m.
Das Interkonfessionelle Gesetz von 1868 und der Übertritt zum Judentum in Vienna (B XX)
Anna Staudacher, Vienna

4.00 – 7.00 p.m.
Touring Early Modern Vienna and Deciphering Latin Inscriptions with Special Emphasis on Jewish History (Hoher Markt, Haus zum Großen Jordan) (C XII)
Peter Roland, Vienna

4.00 – 5.30 p.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): Semifinale

4.00 – 5.30 p.m.
Ius Commune Moot Court – The Imperial Aulic Council (J): Semifinale

7.15 p.m.
Public Lecture: Self-Incrimination in Jewish and Israeli Law (A XVIIde)
Neal Hendel, Jerusalem
Chair: Horst Carl, Gießen

Statement 1: The Lesser Nobility and their Jewish Tradesmen – The Accounts of the Imperial Knight Caspar Adam Erhard von Geyso auf Mansbach (1730s) and of Johann Moritz Schenck zu Schweinsberg 1766-1768 from Hesse-Kassel
Dieter Wunder, Bad Nauheim

Statement 2: Jewish Creditors, Aristocratic Debtors and the Imperial Aulic Council
André Griemert, Hanau

Statement 3: Jewish Aristocracy in Vienna around 1800: Noblemen without Landed Estates
Dieter Hecht, Vienna

Statement 4: Jewish Ennoblement in the Early Modern Period: The Case of Diego d’Aguilar
Michael Silber, Jerusalem

SAMSTAG, 29. JULI 2017

BADEN

leisure time
Deutsche Quellen und Handschriften für Anfänger (D XI)
Stephan Wendehorst, Gießen/Wien

9.00 – 10.30 Uhr
Deutsche Quellen und Handschriften für Fortgeschrittene (E XI)
Leopold Auer, Wien

9.00 – 10.30 Uhr
Hebräische, judendeutsche und jiddische Quellen und Handschriften für Anfänger ohne Vorkenntnisse (F XI)
Rahel Blum, Frankfurt am Main

9.00 – 10.30 Uhr
Hebräische, judendeutsche und jiddische Quellen und Handschriften für Anfänger mit Vorkenntnissen (G XI)
Mordechai Zucker, Jerusalem

9.00 – 10.30 Uhr
Hebräische, judendeutsche und jiddische Quellen und Handschriften für Fortgeschrittene (H XI)
Avraham Siluk, Frankfurt am Main

9.00 – 10.30 Uhr
Judenspanische Quellen und Handschriften (I XI)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Kaffee

11.00– 13.00 Uhr
Fallstudien aus dem Forschungs- und Erschließungsprojekt „Die jüdischen Betreffe des Reichshofrats“ II (A XVIIIdf)
Theresia Angerer, Wien, Stefan Ehrenpreis, Innsbruck, Fabian Gamperl, Wien, Ulrich Hausmann, Erlangen/Wien, André Griemert, Hanau, David Rautner, Wien, Stephan Wendehorst, Gießen/Wien

Texeira, Blasphemy, Hamburg

Juden und kommunale Öffentlichkeit. Der Fürther "Nachtwächterstreit" im 17. Jahrhundert und andere juristische Auseinandersetzungen Fürther Juden (Jews and the Communal Public. The Fürth „Night Watchman Controversy“ in the 17th Century and other legal disputes of Jews from Fürth)
 
Hofjuden und Gesellschaftsrecht: Das juristische Nachspiel der Auflösung der durch den Fuldaer Fürstbischof Heinrich von Bibra privilegierten Lotterie vor dem Reichshofrat – Historischer Hintergrundfall des Ius Commune Moot Courts 2016

Mittagspause

14.00 - 15.30 Uhr
Führung durch den Verwaltungsgerichtshof und den Verfassungsgerichtshof (C XIII)
Roswitha Schnabl, Wien

15.30 - 17.00 Uhr
Ius Commune Moot Court– Der kaiserliche Reichshofrat – Finale (J)
Leopold Auer, Wien, Richard Gamauf, Wien, Thomas Simon, Wien

TRANSFER NACH BADEN bei WIEN

MONDAY, 31 JULY 2017

BADEN

8.30 – 10.00 a.m.
German Palaeography, Beginners’ Level (D XIII)
Ulrich Hausmann, Erlangen/Vienna

8.30 – 10.00 a.m.
German Palaeography, Advanced Level (E XIII)
Stefan Ehrenpreis, Innsbruck

8.30 – 10.00 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Beginners’ Level (F XIII)
Mordechai Zucker, Jerusalem

8.30 – 10.00 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Intermediary Level (G XIII)
Rahel Blum, Frankfurt-on-Main

8.30 – 10.00 a.m.
Hebrew, German-Jewish and Yiddish Palaeography, Advanced Level (H XIII)
Avraham Siluk, Frankfurt-on-Main

8.30 – 10.00 a.m.
Judeo-Spanish Palaeography (I XIII)
Michael Studemund-Halevy, Hamburg

Coffee Break

10.30 – 12.00 a.m.
Summary & Follow-Up

Program for Download

University of Vienna
Department for Legal and Constitutional History
Research Cluster
Jewish Holy Roman Empire (JHRE)

University Campus
Altes AKH, Court 1.1.2
Spitalgasse 2
A - 1090 Vienna
T: +43-1-4277-345-80
F: +43-1-4277-9345
E-Mail
University of Vienna | Universitätsring 1 | 1010 Vienna | T +43-1-4277-0